بهترین داروی زردی نوزاد چیست؟

داروی زردی نوزاد

بهترین داروی زردی نوزاد چیست؟ یا چه دارویی برای زردی نوزاد خوبه؟ این‌‌ها از جمله سوالات پرتکراری است که والدین نوزادان مبتلا به زردی می‌پرسند. همانطور که می‌دانیم یکی از روش‌های درمان زردی نوزاد، تجویز و استفاده از داروهای موجود در بازار است و این احتمال وجود دارد که این روش همراه با روش فتوتراپی به کار برده شود. شما می‌توانید با اجاره‌ی دستگاه زردی نوزاد از کرج بی بی نسبت به درمان این بیماری در منزل اقدام کنید. ضمنا ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع داروهای زردی نوزاد به طور مفصل صحبت کنیم؛ لطفا با ما همراه باشید.

داروی زردی نوزاد

از رایج‌ترین روش‌های درمان زردی نوزاد بنا به صلاحدید پزشک، در وهله‌ی اول استفاده از روش فتوتراپی در منزل است؛ همچنین در صورتی که درجه‌ی زردی نوزاد کم باشد به کمک شیر مادر می‌توان تا حد زیادی زردی نوزاد را کنترل کرد. در مقالات قبل درباره‌ی اهمیت تغذیه‌ی مادر برای زردی نوزاد صحبت کردیم؛ در این مقاله قصد داریم راجع به دارو یا داروهای زردی نوزاد صحبت کنیم که ممکن است در شرایط خاص، متناسب با درجه زردی نوزاد و بنا به صلاحدید پزشک به منظور کنترل این بیماری تجویز شود.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: درجه زردی نوزادان

 

بیلی ناستر، فنوباربیتال و کلوفیبرات از داروهای موثر در درمان زردی نوزاد هستند.
بهترین داروی زردی نوزاد

قطره‌ بیلی ناستر، قرص کلوفیبرات و قرص فنوباربیتال از جمله داروهایی هستند که ممکن است در این دوران برای درمان زردی نوزاد تجویز شوند؛ در ادامه مکانیسم اثر هر کدام از این داروها را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: آشنایی با قرص فنوباربیتال برای زردی نوزاد

 

قطره بیلی ناستر

در گذشته از ماده‌ای به نام شیرخشت، در درمان زردی نوزادان استفاده می‌شود. این ماده با داشتن قندهایی چون مانیتول یکی از موثرترین داروهای طب سنتی برای زردی به شمار رفته و جنبه‌ی درمانی آن به صورت علمی نیز به اثبات رسیده است. قطره‌ی بیلی ناستر (Billinaster) یک داروی گیاهی در درمان زردی است که از ترکیب دو گیاه شیرخشت و ترنجبین تولید می‌شود.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: آیا ترنجبین برای زردی نوزاد خوب است؟

 

تحقیقات ثابت کرده مصرف این قطره موجب کاهش میزان بیلی روبین در خون نوزاد می‌گردد. استفاده‌ی همزمان آن به همراه فتوتراپی تا حد زیادی در درمان نوزادان مبتلا به زردی موثر واقع شده است؛ به طوری که سه روز پس از کاربرد همزمان آن‌‎ها با هم، در حدود 90 درصد نوزادان علائم بهبودی یافت می‌شود.

استفاده همزمان از فتوتراپی و بیلی ناستر
بهترین داروی زردی نوزاد

موارد مصرف قطره بیلی ناستر

همانطور که اشاره شد تحقیقات نشان می‌دهد مصرف قطره‌ی بیلی ناستر موجب کاهش مدت زمان حضور در بیمارستان و درمان فتوتراپی می‌شود؛ بنابراین از آن می‌توان به عنوان درمان کمکی زردی نوزادان استفاده کرد. در صورت استفاده از این دو روش درمانی و اقدام به موقع به منظور شروع درمان، احتمال تعویض خون یا تجویز دارو‌های دیگر از بین خواهد رفت.

مکانیسم اثر بیلی ناستر

شیرخشت بدست آمده از گیاه حاوی مانیتول، ساکارز، دکستروز، فروکتوز و پلی ساکارید‌های متعدد می‌باشد؛ میزان مانیتول شیرخشت حدود 40 تا 60 درصد است. جذب خوراکی مانیتول از دستگاه گوارش خیلی کم است و در روده موجب اسهال می‌شود. در واقع این خاصیت مانیتول، احتمالاً موجب ورود بیلی روبین به روده از طریق چرخه متابولیسم و دفع آن از طریق مدفوع می‌گردد. در نهایت با افزایش دفعات خروج مدفوع، پاکسازی کبد تسریع یافته و این فرایند موجب کاهش سطح بیلی روبین خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: بیلی روبین در زردی نوزاد چه تاثیری دارد؟ 

 

میزان مصرف قطره بیلی ناستر

به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن، 3 تا 5 قطره 3 بار در روز تجویز می‌شود؛ که باید با مشورت پزشک انجام گیرد.

درمان زردی نوزاد با بیلی ناستر
بهترین داروی زردی نوزاد

اثرات جانبی قطره بیلی ناستر

همانطور که اشاره شد قطره‌ی بیلی ناستر از عصاره‌ی آبی شیرخشت تهیه شده است و هیچ اثر سویی برای نوزاد ندارد. این قطره با کاهش غلظت بیلی روبین در خون به درمان زردی نوزادان کمک می‌کند؛ صرفا در برخی نوزادان، موجب اسهال می‌شود که آن را می‌توان ناشی از مکانیسم اثر آن دانست. بیلی ناستر نسبت به سایر روش‌های درمانی با کمی تاخیر اثرگذار است؛ بنابراین می‌توان با مشورت پزشک از آن به همراه سایر دارو‌هایی که برای درمان زردی کودکان داده می‌شود، استفاده کرد.

قرص فنوباربیتال

قرص فنوباربیتال (Phenobarbital) یکی از راه های پزشکی برای رفع زردی نوزاد در درجات شدید به شمار می رود. این قرص که در برخی شرایط برای درمان زردی نوزادان استفاده می‌شود؛ در واقع یک داروی ضد تشنج و ضد صرع است. اصولا تجویز این دارو برای کودکان کمتر از 12 سال مورد تایید نمی‌باشد. قرص فنوباربیتال به عنوان قدیمی‌ترین داروی ضد تشنج به حساب می‌آید و اثرات آن برای مدت طولانی در بدن باقی می‌ماند.

موارد مصرف قرص فنوباربیتال

همانطور که اشاره شد این قرص برای درمان انواع مختلف صرع به خصوص در کودکان استفاده می‌شود. فنوباربیتال در درمان بی‌خوابی و اضطراب نیز کاربرد دارد. این دارو برای مدت طولانی در بدن باقی می‌ماند، بنابراین مقدار دارو در خون تقریبا ثابت باقی می‌ماند؛ حتی اگر یک‌بار در روز مصرف شود. اشکال مختلف فنوباربیتال به صورت قرص و شربت موجود است و جذب آن از راه خوراکی آسان می‌باشد.

قرص فنوباربیتال
بهترین داروی زردی نوزاد

مکانیسم اثر فنوباربیتال

به طور کلی فنوباربیتال با تاثیر گذاری بر روی مغز عملکرد آن را ضعیف می‌کند و مشاهده شده عمده مصرف آن برای ترک اعتیاد می‌باشد. متاسفانه برخی پزشکان از این دارو برای درمان زردی نوزاد استفاده می‌کنند که می‌تواند عوارض زیادی برای نوزاد داشته باشد. در واقع با مصرف این دارو توسط نوزاد صرفا علائم بیماری را از بین رفته و به هیچ عنوان درمان زردی اتفاق نمی افتد.

اثرات جانبی قرص فنوباربیتال

 فنوباربیتال در صورت تجویز باید مطابق با دستور پزشک مصرف شده و از تغییر دوز آن خودداری شود. بروز خواب آلودگی و افسردگی از عوارض این قرص است. در صورت توقف ناگهانی مصرف دارو ممکن است دچار علایمی مانند بی‌خوابی، تحریک‌پذیری و اضطراب بشوید. در صورتی که دارو را به دلیل صرع مصرف می‌کنید، با قطع ناگهانی آن امکان افزایش بروز تشنج وجود دارد. به خاطر داشته باشید فنوباربیتال نباید در پورفیری (یک نوع کم خونی) مصرف شود.

حالت خواب آلودگی در نوزاد از علائم مصرف قرص فنوباربیتال است؛ این موضوع موجب می‌شود که تغذیه‌ی نوزاد از شیر مادر کاهش یابد؛ همین موضوع می‌تواند موجب عدم درمان زردی نوزاد شود چرا که یکی از راهکارهای کاهش زردی، تغذیه‌ی کافی از شیر مادر است. در این شرایط توصیه می‌شود به جای قرص فنوباربیتال برای درمان زردی نوزاد، از قطره‌ی بیلی ناستر استفاده شود.

استفاده از شیر خشک در مواقع کم شیری مادر
بهترین داروی زردی نوزاد

ضمن اینکه اشاره به تاثیر شیردهی در درمان زردی نوزاد؛ چنانچه مادر شیر کافی نداشته باشد، می‌تواند از شیر خشک برای تغذیه‌ی نوزاد کمک بگیرد.

قرص کلوفیبرات و مکانیسم اثر آن

قرص کلوفیبرات (Clofibrate) یک دارویی فیبرات برای کاهش چربی خون مضر در بزرگسالان مانند تری گلیسریدها و کلسترول خون در درمان برخی اختلالات لیپیدی (مرتبط با چربی خون) هست. این دارو با اثرگذاری روی آنزیم لیپوپروتئین لیپاز، تجزیه‌ی تری گلیسیریدها را افزایش می‌دهد و سطح آن‌ را در خون پایین می‌آورد. این قرص همچنین می‌تواند سطح لیپوپروتئین‌های با چگالی بالا را افزایش و سطح لیپوپروتئین‌های چرب دنس را کاهش دهد.

موارد مصرف قرص کلوفیبرات

همانطور که اشاره شد یکی از موارد مصرف این دارو برای کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون در بزرگسالان می‌باشد. در برخی موارد نیز از این دارو برای درمان زردی نوزادان و یا پیشگیری از زردی در نوزادان نارس تجویز می‌شود. از تاثیرات مثبت این دارو می‌توان  به کوتاه شدن دوره‌ی درمان زردی و استفاده‌ی کمتر از فتوتراپی نام برد. در اغلب مطالعات انجام شده تاکنون هیچ اثر سویی از مصرف کلوفیبرات در نوزادان (با دوز واحد) گزارش نشده است.

در مقاله‌ای تحت عنوان تاثیر کلوفیبرات بر کاهش زردی نوزادان رسیده سالم، مشخص شد داروی کلوفیبرات می‌تواند از طریق القای آنزیم کبدی گلوکورونیل ترانسفراز باعث افزایش دفع بیلی روبین گردد و در نتیجه در درمان زردی دوران نوزادی موثر واقع شود. هدف تحقیق صورت گرفته، بررسی اثر این دارو در درمان زردی نوزادان سالم و رسیده‌ای است که علت زردی آن‌ها بیماری‌های همولیتیک و ناسازگاری‌های خونی نباشد.

براساس این مطالعه دو گروه نوزاد زرد رسیده (هر گروه 30 نفر) انتخاب گردیدند. به گروه مورد در شروع درمان با فتوتراپی یک دوز داروی کلوفیبرات 100 میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت خوراکی داده شد و گروه شاهد فقط تحت درمان با فتوتراپی قرار گرفتند. بیلی روبین سرم در 24 ساعت اول، هر 12 ساعت و سپس هر 24 ساعت تا وقتی سطح آن به کمتر از 14.5 میلی‌گرم در دسی لیتر رسید؛ اندازه گیری گردید.

نتایج نشان داد بیلی روبین توتال سرم ساعت 12, 24 و 48 در گروه مورد مطالعه به طور کاملا معنی‌داری نسبت به گروه شاهد کمتر بود؛ همچنین مدت زمان نیاز به فتوتراپی در گروه مورد به طور کاملا معنی‌داری کمتر بود. بر اساس معاینات مکرر هیچ‌گونه عارضه‌ی جانبی ناخواسته‌ای در گروه مورد مطالعه دیده نشد.

اثرات جانبی قرص کلوفیبرات
بهترین داروی زردی نوزاد

اثرات جانبی قرص کلوفیبرات

این دارو نسبت به فنوباربیتال، کم عارضه‌تر است و سبب خواب آلودگی نوزاد نیز نمی‌شود. با وجود تحقیقات گسترده‌ای که اخیرا درباره‌ی اثرات فارماکولوژیک کلوفیبرات را در نوزادان انجام شده؛ مصرف آن برای نوزادان و کودکان به طور معمول توصیه نمی‌شود.

جمع بندی

نکته‌ی مهم در درمان دارویی زردی نوزاد، بررسی شدت و میزان زردی در وی است که در این شرایط با نظر پزشک متخصص در صورت لزوم داروی مناسب تجویز می‌گردد. همانطور که گفتیم از برخی داروهای بی ضرر مانند بیلی ناستر، به صورت همزمان با روش فتوتراپی در منزل می‌توان استفاده کرد. با اجاره‌ی دستگاه زردی نوزاد در منزل از کرج بی‌بی می‌توانید با خیال راحت شاهد بهبود علائم بیماری در نوزاد خود باشید.

 

6 پاسخ

 1. سلام، وقت بخیر… بین این سه روش درمان دارویی ذکر شده، کدوم یکی از همه بیشتر موثره؟

  1. سلام دوست عزیز، وقت بخیر
   بین روش های دارویی مذکور، استفاده از قطره بیلی ناستر موثرتر بوده و اغلب کمترین عوارض را نسبت به سایر روش ها داشته است.

 2. ببخشید میخواستم بپرسم بلاخره کلوفیبرات برای زردی نوزاد و درمان اون مفید هست یا خیر؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   بسیاری از تحقیقات نوشن دادند که قرص کلوفیبرات عوارض خاصی نداره و قابل مصرفه،
   اما در عمل بسیاری از پزشکان بیلی ناستر رو هنگام تجویز برای درمان زردی نوزاد، ترجیح میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *