غذای های مضر برای زردی نوزاد

غذای های مضر برای زردی نوزاد

دوری از غذای‌های مضر برای زردی نوزاد و استفاده از غذاهای سالم و مفید برای کنترل و رفع زردی نوزاد می‌تواند تأثیر مهمی داشته باشد.  هر غذایی که مادر مصرف می‌کند، تأثیر مستقیمی بر شیر مادر و سپس تغذیه نوزاد دارد؛ بنابراین، مهم است که مادران تازه زایمان کرده، به ویژه در روزهای اول پس از زایمان و تا 40 روز بعد از آن، به تغذیه خود بیشتر توجه کنند و از مصرف غذای های مضر برای زردی نوزاد  خود دوری کنند. این کار می‌تواند به کنترل زردی نوزاد کمک کند.

مادران باید از مصرف غذاهایی که موجب افزایش سطح بیلی‌روبین در شیر مادر می‌شوند و به تبع آن زردی نوزاد را تشدید می‌کنند، خودداری کنند. به عنوان مثال، مصرف غذاهای پر چربی و دچار چربی اشباع، مصرف رنگدهی‌های مصنوعی و افزودنی‌های شیمیایی و مصرف مواد محرک مانند کافئین باید محدود شود یا از آن‌ها خودداری شود.

به طور کلی، مادران باید به تغذیه سالم و متوازن توجه کنند و از مصرف میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، مرغ و سویا که حاوی مواد مغذی اساسی هستند، استفاده کنند. این اقدامات می‌توانند به کنترل زردی نوزاد و پیشگیری از بروز زودهنگام آن کمک کنند و سلامتی نوزاد را تضمین کنند.

برای اجاره دستگاه زردی نوزاد در کرج می‌توانید با کارشناسان و متخصصان کرج بی بی ارتباط بگیرید.

غذای های مضر برای زردی نوزاد

غذای های مضر برای زردی نوزاد

غذای های مضر برای زردی نوزاد شامل مواردی می‌شوند که مادر با استفاده از آنها زردی نوزاد خود را تشدید می‌کند. این مواد غذایی عبارتند از:

1. غذاهای پر چرب و دچار چربی اشباع: مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز چرب، محصولات لبنی با چربی بالا، روغن‌های گیاهی دچار چربی اشباع (مانند روغن نخل و کره) ممکن است سطح بیشتری از بیلی‌روبین را در خون نوزاد افزایش دهند و باعث تشدید زردی شوند.

2. غذاهای حاوی رنگدهی‌های مصنوعی: مصرف غذاهایی که حاوی رنگدهی‌های مصنوعی مانند نوشابه‌ها، شیرینی‌های صنعتی و غذاهای آماده هستند، ممکن است عوارض جانبی ناخواسته در بدن نوزاد ایجاد کنند و بر تشدید علائم زردی تأثیر گذار باشند.

3. غذاهای حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی‌های شیمیایی: مصرف غذاهای حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی‌های شیمیایی ممکن است باعث تحریک سیستم ایمنی نوزاد و افزایش علائم زردی شود.

4. مواد محرک مانند کافئین: مصرف مواد محرک مانند قهوه، چای، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و شکلات ممکن است باعث افزایش استرس و اضطراب در نوزاد شود و بر تشدید زردی تأثیرگذار باشد.

به طور کلی، مادران باید به انتخاب غذاهایی که مصرف می‌کنند، دقت کنند و از مصرف غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی تا حد امکان پرهیز کنند تا به بهبودی و سلامتی نوزاد کمک کنند و زردی را کنترل کنند.

خوارکی‌ های ضد زردی نوزاد

خوارکی‌ های ضد زردی نوزاد

تأمین ویتامین‌ها و مواد مغذی مناسب از طریق تغذیه مادران شیرده می‌تواند در کاهش و کنترل زردی نوزاد مؤثر باشد. برخی از این مواد شامل ویتامین K که در تولید پروتئین‌های انعقادی نقش دارد، فولیک اسید که در تنظیم سلول‌های خونی نوزادان تأثیرگذار اس، و ویتامین D که در جذب کلسیم و کاهش توده بیلی‌روبین در کبد نقش دارد، می‌باشند. همچنین مصرف فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها نیز می‌تواند در بهبود عملکرد دستگاه گوارشی نوزاد و کاهش زردی کمک کند. به عنوان مثال، مصرف میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، تخم‌مرغ، مکمل‌های ویتامین D و مواد غذایی حاوی فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها، به مادران شیرده توصیه می‌شود تا به نوزادان خود تغذیه سالم و مناسبی ارائه دهند و در کنترل زردی آنان مؤثر باشند.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: زردی نوزاد چیست و با چه علائمی بروز می‌کند؟

تاثیر تغذیه مادر برای زردی نوزاد

تاثیر تغذیه مادر برای زردی نوزاد

به نقد از سایت medicalnewstoday، تغذیه مادران شیرده در دوره‌ی درمان زردی نوزاد از اهمیت چشمگیری برخوردار است، زیرا تأثیر زیادی بر روند بهبودی و سلامتی نوزاد دارد. شیر مادر، یک منبع غنی از مواد مغذی و آنتی بادی‌های مورد نیاز برای رشد و تقویت سیستم ایمنی نوزاد است. علاوه بر این، این شیر نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز زردی نوزاد دارد.

موادی که مادران مصرف می‌کنند، در عصاره‌ی شیرشان نمایان می‌شود و پس از شیردهی به نوزاد منتقل می‌شود. بنابراین، مادران باید در انتخاب غذاها و موادی که مصرف می‌کنند، بسیار حساس باشند.

به طور کلی، مادران باید به سمت مصرف غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی، مانند میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، مرغ و سویا که باعث ارائه تغذیه کامل و سالم به نوزاد می‌شوند، روی آورند؛ همچنین باید از غذای های مضر برای زردی نوزاد مانند کله‌پاچه، بادمجان، غذاهای با طبع گرم، پیاز و سیر خام، غذاهای فست‌فود، ادویه‌جات قوی، عسل و گوشت گاو موجب افزایش زردی نوزاد می‌شود، دور کنند. این اقدامات می‌توانند به بهبودی و سلامتی نوزاد و کمک به کاهش علائم زردی در او کمک کنند.

کلام آخر

غذاهای سالم و مفید برای کنترل و رفع زردی نوزاد می‌توانند تأثیر مهمی داشته باشند. مادران باید از مصرف غذاهایی که ممکن است زردی نوزاد را تشدید کنند، اجتناب کنند. این شامل غذاهای پر چربی، مواد نگهدارنده، رنگدهی‌های مصنوعی و مواد محرک مانند کافئین می‌شود. به جای آن، باید به مصرف میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، مرغ و سویا که حاوی مواد مغذی اساسی هستند، توجه کرد. استفاده از ماست و خاکشیر می‌تواند به رفع زردی نوزاد کمک کند. این اقدامات به بهبودی و سلامتی نوزاد و کنترل زردی او کمک خواهد کرد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *