بیلی روبین در زردی نوزاد چه تاثیری دارد؟

رنج بیلی روبین

بیلی روبین چیست؟

بیلی روبین

نقش بیلی روبین در زردی نوزاد

نقش بیلی روبین در زردی نوزاد

انواع بیلی روبین خون نوزادان

بیلی روبین مستقیم

بیلی روبین مستقیم بیلی روبینی است که از کبد عبور کرده و به صفرا تبدیل شده است. این نوع از بیلی روبین نوزاد معمولا غیر سمی است و به راحتی از بدن دفع می‌شود.

بیلی روبین غیر مستقیم

این نوع بیلی روبین از کبد عبور نکرده و به صفرا تبدیل نشده است؛ که معولا سمی می‌باشد.

بیلی روبین توتال خون نوزاد چیست؟

به مجموع بیلی روبین مستقیم و غیر مسقیم خون نوزاد بیلی روبین توتال می‌گویند. در واقع میزان بیلی روبین توتال خون نوزاد تعیین کننده میزان زردی است.

مقدار بیلی روبین نرمال در نوزاد

دلایل افزایش بیلی روبین در نوزادان

بیلی روبین نوزاد

1- سرعت تجزیه گلبول های قرمز خون

بیلی روبین ماده‌ای است که از تجزیه گلبول‌های قرمز خون در بدن ایجاد می‌شود. گلبول‌های قرمز نوزادان در مقایسه با بزرگسالان سریع‌تر تجزیه می‌شوند و در نتیجه بیلی روبین بیش‌تری در بدن نوزاد تولید می‌شود.

2- عدم توانایی کبد برای پردازش و تجزیه بیلی روبین

بیلی روبین در بدن همه انسان‌ها تولید می‌شود و توسط کبد تجزیه و به صفرا تبدیل می‌شود. صفرا نیز از طریق روده‌ها دفع می‌گردد و بدین ترتیب این ماده در بدن باقی نمی‌ماند. اما در نوزادان تازه متولد شده کبد تکامل نیافته و در حال رشد است، در این شرایط که کبد توانایی لازم برای تجزیه بیلی روبین را ندارد حجم این ماده در بدن افزایش می‌یابد.

3- انسداد مجاری صفراوی

بیلی روبینی که در کبد تجزیه می‌شود به صفرا تبدیل شده و از طریق روده دفع می‌گردد. حال زمانی که مجاری صفراوی مسدود باشد صفرا در کبد باقی می‌ماند و منجر به افزایش بیلی روبین نوزاد می‌شود.

روش های اندازه گیری بیلی روبین خون نوزاد

زردی نوزاد گاهی با معاینه چشمی هم قابل تشخیص است، اما اندازه گیری دقیق بیلی روبین نوزاد در زردی به دو روش زیر صورت می‌گیرد:

آزمایش خون

دقیق‌ترین روش اندازه‌گیری بیلی روبین نوزاد آزمایش خون است. در این روش از کف پای نوزاد مقداری نمونه خون گرفته می‌شود و طبق آن بیلی روبین سرم خون نوزاد مشخص می‌شود. در واقع میزان بیلی روبین مطابق با سن و وزن نوزاد نشان‌دهنده درجه زردی می‌باشد.

پیشنهاد مطالب مرتبط: جدول درجه بندی زردی نوزاد

بیلی روبین متر

بیلی روبین متر یا بیلی سنج دستگاهی است که به وسیله آن بیلی روبین نوزاد اندازه‌ گیری می‌شود. این دستگاه یک اشعه نور را به سطح پوست نوزاد می‌تاباند و از بازتاب این نور به دستگاه عدد بیلی روبین نوزاد مشخص می‌شود. این دستگاه معمولا باید مقابل پیشانی یا سینه نوزاد قرار گیرد.

دستگاه بیلی روبین متر دو نوع مختلف دارند:

دستگاه بیلی روبین پوستی

دستگاه بیلی روبین متر پوستی از طریق تماس با پوست نوزاد و بازتاب اشعه به دستگاه سطح بیلی روبین را اندازه گیری می‌کند. برای استفاده از این نوع دستگاه آن را مقابل پیشانی یا سینه نوزاد قرار دهید تا عدد بیلی روبین خون نوزاد را نمایش دهد.

دستگاه بیلی روبین متر خونی

دستگاه بیلی روبین متر خونی از طریق دریافت نمونه خون از بدن نوزاد سطح بیلی روبین را اندازه گیری می‌کند. نمونه خون معمولا از پاشنه پا و یا نوک انگشت نوزاد گرفته می‌شود. برای استفاده از دستگاه مقداری نمونه خون از نواحی ذکر شده بگیرید؛ سپس یک سرنگ را به دستگاه متصل کرده و نمونه خون را در دستگاه بریزید، پس از چند ثانیه میزان بیلی روبین نوزاد روی نمایشگر دستگاه مشخص می‌شود.

راهکارهای کاهش بیلی روبین و رفع زردی نوزاد

کاهش بیلی روبین نوزاد

1- تغذیه مکرر

فتوتراپی

تعویض خون

عوارض افزایش بیلی روبین خون نوزاد

افزایش سطح بیلی روبین خون نوزاد منجر به زردی شدید می‌شود و عوارضی به همراه دارد. از جمله این عوارض عبارتند از:

1- انسفالوپاتی حاد ناشی از بیلی روبین

انسفالوپاتی حاد ناشی از بیلی روبین (AIG) بیماری است که در اثر افزایش بیلی روبین در مغز نوزاد ایجاد می‌شود و بسیار خطرناک است. در واقع این بیماری باعث سفت شدن عضلات شده و آسیب به مغز و عقب ماندگی ذهنی نوراد را به دنبال دارد.

علائم انسفالوپاتی حاد ناشی از بیلی روبین

 • سفت شدن عضلات
 • تشنج
 • گریه شدید و با صدای بلند
 • بی حالی
 • تغذیه ضعیف

2- کرنیکتروس

کرنیکتروس نوعی آسیب مغزی است که در اثر افزایش بیلی روبین رخ می‌دهد. این بیماری منجر به اختلال در عملکرد مغزنوزاد می‌شود و عقب ماندگی ذهنی، فلج مغذی، ناشنوایی، کوری و حتی مرگ می‌شود.

علائم کرنیکتروس

 • سفت شدن عضلات
 • کاهش ضربان قلب
 • مشکل تنفسی
 • تشنج
 • کاهش رفلکس

3- کم شنوایی

افزایش بیلی روبین باعث آسیب به سلول‌های شنوایی در گوش داخلی می‌شود و کاهش شنوایی را به دنبال دارد. حدود 20 تا 30 درصد نوزادانی که زردی شدید دارند دچار این عارضه می‌شوند.

عواملی که خطر ابتلا به عوارض ناشی از بالا رفتن بیلی را افزایش می‌دهد عبارتند از:

 • کم‌ خونی هموتولیک
 • عدم سازگاری خون مادر و جنین
 • وزن پایین هنگام تولد
 • تولد زودرس

4- فلج مغذی

افزایش سطح بیلی روبین و رسیدن آن به مغز موجب آسیب به مغز می‌شود و به دنبال آن فلج مغزی اتفاق می‌افتد. فلج مغزی موجب عدم تعادل و هماهنگی در اندام‌های بدن و مشکلات حرکتی می‌شود.

تاثیر تغذیه مادر در کاهش بیلی روبین و زردی نوزاد

یکی از راهکارهایی که برای کاهش بیلی اضافی خون نوزاد و رفع زردی توصیه می‌کنیم شیردهی مکرر است. البته باید خاطر نشان کنیم، شیری که به نوزاد داده می‌شود باید کیفیت کافی را داشته باشد.

بهتر است در زمان شیردهی از مصرف خوراکی‌های چرب و با طبع گرم خودداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید مقاله تغذیه مادر برای زردی نوزاد را بخوانید.

نتیجه گیری

آیا بیلی‌روبین 8 در نوزاد خطرناک است؟

آیا بیلی روبین بالا در نوزاد خطرناک است؟

6 پاسخ

 1. خطرناک ترین درجه بیلی روبین برای نوزاد 5 روزه چنده؟

  1. سلام و وقت بخیر، درجه بیلی روبین در هر نوزاد با توجه به فاکتورهای مختلفی سنجیده میشه و در هر نوزاد متفاوت است. اما معمولا درجه بیلی روبین بالاتر از 13 درجه بالایی از زردی می‌باشد.

  1. سلام و وقت بخیر، میزان بیلی روبین باید با توجه به سن، وزن، جنسیت ، ترم یا نارس بودن پزشک سنجیده بشه و با توجه به این فاکتورها مقدار بیلی روبین نوزاد 5 روزه در هر نوزاد متفاوت خواهد بود. لطفا به پزشک مراجعه نمایید.

  1. سلام و درود، بیلی روبین که نشان دهنده درجه زردی نوزاد هم هست را از طریق آزمایش خون و یا بیلی روبین متر می‌تونید بسنجید. این دو روش دقیق ترین نتیجه را مشخص خواهند کرد. اما از بیلی لاین هم می‌تونید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *