زردی نوزاد چقدر طول می کشد؟

زردی نوزاد چقدر طول می کشد

زردی نوزاد چقدر طول می کشد و تا چند روزگی خطرناک است؟

زردی معمولا سه روز پس از تولد رخ می‌دهد و اغلب تا دو هفته بعد از تولد بهبود می‌یابد. این بیماری با علائمی چون زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم‌ها خود را نشان می‌دهد. اما گاهی طول دوره زردی نوزاد به علت وجود مشکلات زمینه‌ای و برخی بیماری‌ها؛ از جمله اختلالات کبدی و صفراوی بیش‌تر از حالت نرمال طول می‌کشد. در این شرایط پزشک برای بررسی علت اصلی بیماری، انجام آزمایشات را تجویز می‌کند. در ادامه مقاله به بررسی اینکه زردی چقدر طول می‌کشد و چرا این اتفاق می‌افتد می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

زردی نوزاد چقدر طول می کشد و تا چند روزگی خطرناک است؟

زردی نوزاد چقدر طول می کشد

همانطور که پیش‌تر گفتیم زردی نوزاد تا یک یا دو هفته پس از ابتلا بهبود می‌یابد. اما در موارد نادری که زردی نوزاد بیش‌تر طول می‌کشد و روند درمان رو به بهبودی نمی‌رود باید به بررسی فاکتورهایی از جمله علت ایجاد و درجه زردی بپردازیم.

علت ایجاد زردی

زردی که در روزهای نخست تولد کودک به آن دچار می‌شود اغلب به دلیل ناتوانی کبد در دفع بیلی‌ روبین اضافی است، در این شرایط با گذشت چند روز و با کامل شدن تدریجی کبد نوزاد زردی هم بهبود می‌یابد؛ اما اگر این زردی ادامه دار باشد نشان دهنده وجود یک بیماری یا مشکل زمینه‌ای است که به این نوع زردی، زردی پاتولوژیک گفته می‌شود و اغلب با دلایل زیر رخ می‌دهد:

1- اختلالات کبدی: هرگونه اختلال در عملکرد کبد برای دفع سموم و مواد زائد می‌تواند منجر به بیماریی‌هایی از جمله یرقان شود.

2- اختلالات صفراوی: انسداد مجاری صفراوی که به دلیل سنگ صفراوی یا مجاری دیگر در صفرا رخ می‌دهد می‌تواند منجر به تجمع بیلی‌ روبین در خون نوزاد و زردی شود.

3- تالاسمی: اختلال در تولید هموگولوبین می‌تواند فرآین تجزیه بیلی‌ روبین را مختل سازد و منجر به زردی شود.

4- اختلالات دارویی: داروهایی که مادر در دوران بارداری مصرف نموده و یا داروهایی که به نوزاد داده شده می‌تواند یکی از دلایل ایجاد اختلال در روند تجزیه بیلی‌ روبین باشد و درمان زردی در نوزادان را به تاخیر بیندازد.

5- هپاتیت نوزادان: هپاتیت بیماری التهاب کبد است که به علت وجود عفونت‌های ویروسی رخ می‌دهد و با اختلال در عملکرد کبد موجب بروز زردی می‌شود.

درجه و شدت زردی

گاهی اینکه زردی نوزاد چقدر طول می کشد به درجه زردی و شدت علائم هم بستگی دارد. در شرایطی که درجه زردی نوزاد خیلی بالاست ممکن است روند درمان آن کند پیش برود، این مسئله نگران کننده نیست و فقط می‌بایست نوزاد تحت نظارت پزشک باشد و مرتب درجه زردی چک شود تا پایین بیاید.

درمان زردی نوزاد

درمان زردی

یرقان در نوزادان بلافاصله پس از بروز علائم باید مورد بررسی و تحت درمان قرار گیرد. نوع درمان بیماری بسته به میزان درگیری متفاوت است ولی اغلب پزشکان استفاده از دستگاه زردی را توصیه می‌کنند چرا که سرعت بهبودی در این روش بالاتر است. در ادامه به چند مورد از روش‌های درمان زردی نوزاد اشاره کرده‌ایم که عبارتند از:

  • اجاره دستگاه فتوتراپی
  • استفاده از داروهای گیاهی ( شیرخست، ترنجبین، عرق کاسنی و … )
  • استفاده از پتوی فتوتراپی
  • قرار دادن نوزاد زیر نور خورشید
  • حجامت
  •  

اگر زردی به موقع درمان نشود چه خطراتی دارد؟

زردی نوزادان اگرچه در روزهای اولیه تولد شایع و طبیعی است اما از ابتدا می‌بایست تحت نظر پزشک قرار گیرد و اقدامات درمانی برای آن در نظر گرفته شود. اگر زردی در نوزادان درمان نشود بیلی‌ روبین در خون نوزاد به شدت زیاد می‌شود و می‌تواند سبب آسیب به اندام‌های مختلف بدن نوزاد شود. از جمله این آسیب‌ها عبارتند از:

عوارض عدم درمان زردی نوزاد

1- سندرم کریگلر-نایار

تجمع بیلی‌روبین در مغز سبب بروز این سندرم می‌شود و می‌تواند برای نوزاد مشکل ساز شود و زندگی کودک را تحت تاثیر خود قرار دهد. مشکلات مغزی ایجاد شده سبب اختلالات حرکتی، ناتوانی شدید، اختلالات شناختی و نارسایی مغزی می‌شود.

2- آسیب به سیستم عصبی

زردی که درمان نشود می‌تواند به سیستم عصبی نوزاد آسیب بزند و مشکلات زیادی را در توسعه و عملکرد مغز نوزاد ایجاد کند.

3- آسیب به کبد

تجمع بیلی‌ روبین در خون و کبد نوزاد می‌تواند سبب ایجاد اختلال در این عضو از بدن نوزاد شود. از آنجایی که کبد عضو مهمی در بدن انسان است آسیب به آن می‌تواند تاثیرات جبران ناپذیری برای کودک در آینده دشاته باشد.

توجه به این موضوع که زردی نوزاد چقدر طول می کشد و روند درمان آن چگونه است بسیار مهم است. پزشکان از ابتدای بروز علائم تمامی فاکتورهای خطرناک را مورد بررسی قرار می‌دهند تا از بروز هرگونه خطر احتمالی که سلامت نوزاد را تهدید می‌کند پیشگیری کنند.

روش های پیشگیری از شدید شدن زردی نوزاد

زمانی که زردی برای مدت طولانی ادامه پیدا کند و درمان نشود ممکن است به نوزاد آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند. برای پیش‌گیری از طولانی و شدید شدن زردی نوزاد توصیه می‌کنیم موارد زیر را رعایت فرمایید:

شیردهی مکرر: برای اینکه بیلی روبین در بدن نوزاد جمع نشود بهتر است به در فواصل زمانی کم و به تعداد دفعات بیش‌تر به نوزاد شیر بدهید تا حجم اضافی این ماده از بدن خارج شود.

کنترل مرتب وضعیت نوزاد: برای پیشگیری از افزایش ناگهانی درجه زردی نوزاد مرتب شدت علائم را چک کنید.

استفاده از روش‌های درمانی مناسب: انتخاب روشی که برای درمان نوزاد مناسب باشد از اهمیت زیادی برخوردار است، دزمان زردی نوزاد با یک روش نامناسب پروسه درمان را سخت و طولانی می‌کند.

سوالات متداول درباره مدت زمان زردی نوزاد

چقدر طول می کشه زردی خوب بشه؟

زردی نوزادان در حالت طبیعی در صورتی که مشکل یا بیماری خاصی وجود نداشته باشد بین 3 تا 10 روز بهبود می‌یابد.

زردی تا چند روزگی خطرناک است؟

در صورتی که زردی بیش از 2 الی 3 هفته طول کشید و درجه زردی نوزاد و علائم رو به کاهش و بهبودی نبود ممکن است مشکل‌ساز باشد و حتما باید توسط پزشک بررسی شود.

آیا عدم درمان زردی نوزاد خطرناک است؟

بله، در صورتی که زردی به موقع درمان نشود می‌تواند سبب آسیب‌های جدی به مغز و دیگر اندام‌های بدن شود.

نتیجه گیری

زردی نوزاد در روزهای ابتدایی تولد شایع و طبیعی است و تا چند روز بعد بهبود می‌یابد، اما در مواقعی که مدت زمان درمان زردی نوزاد از حالت طبیعی طولانی‌تر شود خبر از وجود مشکل یا اختلالی در بدن نوزاد می‌دهد که باید بررسی گردد و علت پیدا شود. پزشکان از ابتدای شروع زردی می‌بایست نوزاد را تحت بررسی قرار دهند و درمان‌های لازم از جمله اجاره دستگاه فتوتراپی، استفادهاز داروهای گیاهی و … را متناسب با شرایط هر نوزاد تجویز کنند. درمان به موقع زردی نوزاد از همیت زیادی برخوردار است و در صورتی که یرقان در نوزادان درمان نشود می‌تواند سبب بروز آسیب‌های جدی به کودک شود و سلامت و زندگی آینده او را تحت شعاع قرار دهد.

شرکت کرج بی بی ارائه دهنده انواع خدمات زردی نوزاد می‌باشد، جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد در کرج کلیک نمایید و یا با شماره 02691300165 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *