شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

آیا امکان شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، امکان شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی وجود دارد. حتی در برخی موارد که نوزاد حین استفاده از دستگاه فتوتراپی دچار اسهال و کم آبی می‌شود توصیه می‌شود دفعات شیردهی را افزایش داده تا آبی که بدن نوزاد در اثر اسهال از دست داده است جبران شود.

برای شیر دادن حین درمان با فتوتراپی باید به تعداد دفعات و نحوه صحیح شیردهی دقت نمایید که در ادامه مقاله به طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

شیردادن به نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی چه تاثیری بر کاهش زردی دارد

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

اگر برای درمان زردی نوزاد استفاده از دستگاه فتوتراپی را برگزیده‌اید، باید بدانید که این دستگاه با تابش نوری با طول موج مشخص بیلی روبین خون نوزاد را تجزیه کرده و آماده دفع می‌کند اما تا زمانی که دفع اتفاق نیفتد زردی نوزاد کاهش پیدا نمی‌کند.

بنابراین شیردهی به نوزاد زیر دستگاه زردی یک درمان جانبی کنار استفاده از دستگاه فتوتراپی می‌باشد، چرا که با شیر دادن مرتب به نوزاد عمل دفع بهبود می‌باید و بیلی روبینی که تجزیه شده از طریق ادرار و مدفوع از بدن نوزاد خارج می‌شود و زردی بهبود می‌باید.

ارتباط با کارشناسان کرج بی بی برای اجاره دستگاه زردی

نحوه صحیح شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

برای شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی باید مراحل زیر را طی نمایید:

شیردهی با شیر مادر

اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند ابتدا دستگاه را خاموش کرده، نوزاد را از دستگاه خارج کنید، در آغوش بگیرید و سپس شیر دهید. به این نکته توجه داشته باشید که از مصرف مواد غذایی که زردی نوزاد را تشدید می‌کنند پرهیز نمایید تا شیری که نوزاد مصرف می‌کند موجب افزایش زردی نشود. همچنین از آنجایی که نوزاد در دستگاه مدام به حالت خوابیده قرار دارد سعی کنید برای شیردهی نوزاد را در حالت دیگری قرار دهید تا بدن نوزاد در یک حالت خشک نشود.

شیر دادن به نوزاد با شیر مادر

توصیه می‌کنیم مقاله نحوه صحیح شیردهی به نوزاد و تغذیه مادر در زردی نوزاد را بخوانید.

شیردهی با شیرخشک

در نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند امکان شیردهی در حین استفاده از دستگاه و نوردرمانی هم وجود دارد. اما این کار اغلب توصیه نمی‌شود چرا که نوزاد زمانی که در دستگاه قرار دارد دارای چشم‌ بند مخصوص فتوتراپی است و اگر حین شیردهی این چشم بند کنار رود ممکن است به چشم نوزاد آسیب وارد شود. بنابراین توصیه می‌شود که طی فواصل زمانی نوزاد را از دستگاه خارج کرده و شیر دهید.

شیر دادن به نوزاد با شیر خشک

توصیه می‌شود مقاله کنار رفتن چشم بند نوزاد زیر دستگاه زردی را بخوانید تا از آسیب به نوزاد هنگام استفاده از دستگاه فتوتراپی پیشگیری نمایید.

تعداد دفعات مناسب شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

از آنجایی که نوزادان تا 6 ماهگی تنها می‌توانند از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنند، به طور معمول بین 8 الی 12 بار در شبانه روز باید شیر بخورند، حال در شرایطی که نوزاد دچار زردی شده است توصیه می‌شود تعداد این دفعات بیش‌تر شود. مدت زمان اصولی و صحیح استفاده از دستگاه زردی 2 ساعت است، به این صورت که نوزاد می‌بایست به مدت دو ساعت در دستگاه و یک ساعت بیرون از دستگاه قرار گیرد و در فواصل زمانی که نوزاد بیرون از دستگاه است شیردهی و تعویض پوشک انجام شود.

البته مدت زمان قرارگیری نوزاد در دستگاه با توجه به وزن او گاهی متفاوت است و بهتر است که در این مورد با پزشک مشورت نمایید. همچنین هربار که نوزاد را برای شیردهی از دستگاه خارج می‌کنید لازم است دفع ادرار ئ مدفوع را نیز کنترل نمایید، چرا که همانطور که پیش‌تر گفتیم بیلی روبین تجزیه شده از طریق نوردرمانی می‌بایست از بدن نوزاد توسط ادرار و مدفوع دفع شود تا زردی نوزاد کاهش پیدا کند.

روزی چندبار به نوزاد شیر بدهیم

سوالات متداول

نوزاد حین درمان با فتوتراپی چند دقیقه باید شیر بخورد؟

شیر خوردن نوزادان اغلب 20 الی 45 دقیقه زمان می‌برد که در طول این مدت متفاوت است.

نوزاد چند ساعت باید در دستگاه زردی بماند؟

مدت زمان معمول و رایج برای ماندن نوزاد در دستگاه فتوتراپی 2 ساعت است. اما در برخی موارد نیاز است که وزن نوزاد مورد بررسی قرار گیرد و طبق وزن مدت زمان لازم برای استفاده از دستگاه توسط پزشک مشخص شود.

نتیجه گیری

شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی نه تنها مشکلی ندارد بلکه در بسیاری موارد توصیه می‌شود و در پروسه درمان کمک کننده است. علاوه بر شیردهی مرتب به نوزاد به این مورد هم دقت نمایید که نوزاد دفع مرتبی داشته باشد تا به مرور زمان بیلی روبین اضافی از بدن خارج شود.

سایت کرج بی بی خدمات اجاره دستگاه زردی نوزاد در کرج را ارائه می‌دهد. همچنین در صورت نیاز به مشاوره درباره نحوه استفاده از دستگاه زردی می‌توانید با کارشناسان ما از طریق شماره 02691300165 در ارتباط باشید.

4 پاسخ

    1. سلام و وقت بخیر، بله. برای پیشگیری از این موضوع توصیه میشه مادر مواد غذایی با طبع سرد مصرف کنه.

  1. نوزادم حین فتوتراپی دچار یبوست شده آیا با شیردهی زیر دستگاه زردی یبوستش کاهش پیدا میکنه؟

    1. بله قطعا تاثیر گذار هست… اما بهتر است با پزشک نیز مشورت کنید؛ چرا که در این شرایط معمولا قطره ی بیلی ناستر برای درمان یبوست تجویز میشود.
      در صورت تمایل میتوانید مقاله ی مربوطه رو در لینک روبرو مطالعه کنید / https://karajbaby.com/bilineaster-for-baby-jaundice/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *