تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

میوه های مفید برای زردی نوزاد

از آنجا که زردی در نوزادان تازه متولد شده در اغلب موارد خفیف است، می‌توان تا حد زیادی با تغذیه و مصرف انواع میوه‌ها و دارو‌های گیاهی به آن بهبود بخشید.با مقاله تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد همراه باشید…

میوه‌ها منابع سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که به بدن در مقابله با انواع بیماری‌ها کمک می‌کنند. بیماری زردی طبع گرمی دارد بنابراین مصرف میوه‌هایی که طبع سردی دارند و حاوی ویتامین c هستند در درمان این بیماری موثرند. بدیهی است که نوزادان تا 6 ماهگی مجاز به مصرف هیچ میوه یا خوراکی نیستنددر ادامه به معرفی چند مورد از میوه های مفید برای زردی نوزاد می‌پردازیم:

تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

از جمله میوه‌های مفید برای زردی نوزاد که باید توسط مادر مصرف شود تا مواد مغذی آن از طریق شیر به نوزاد منتقل گردد، میوه‌هایی است که طبع سردی دارند و به درمان زردی به زردی کمک می‌کنند و در مقابل میوه‌هایی که طبع گرمی دارند، باعث تشدید زردی می‌شوند و در هنگام زردی منع مصرف دارند.

10 تا از میوه های مفید برای زردی نوزاد:

1- پرتقال

پرتقال منبع غنی از ویتامین‌های A و C  است که در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارند. هر اندازه که سیستم دفاعی بدن قوی‌تر باشد، مقابله با هر نوع بیماری از جمله زردی راحت‌تر است. این میوه همچنین به تصفیه خون کمک می‌کند.

پرتقال در زردی
تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

2- سیب

سیب یکی از میوه های مفید برای زردی نوزاد است، این میوه سرشار از فیبر است و به هضم غذا کمک می‌کند. با بهبود عملکرد دستگاه گوارش سطح قابل توجهی از بیلی‌ روبین که عامل اصلی زردی است و در خون نوزاد وجود دارد از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌گردد و زردی کاهش پیدا می‌کند.

سیب در درمان زردی
تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

3- انگور

انگور میوه‌ای است که تامین کننده‌ی ویتامین A و آنتی اکسیدان‌ها در بدن است. مصرف این میوه کمک زیادی به محافظت از سلول‌ها در بدن می‌کند. مصرف این میوه به صورت تازه توصیه می‌شود.

انگور در زردی
تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

4- هلو

هلو سرشار از ویتامینC و پتاسیم است. مصرف این میوه به حفظ سلامت قلب و عروق کمک می‌کند و از جهت طبع سردی که دارد مصرف آن در زردی نوزادان توصیه می‌شود.

هلو در زردی
تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

5- آلبالو

یکی دیگر از میوه های مفید برای زردی نوزاد، آلبالو است، این میوه طبعی سرد و خشک دارد و منبع تامین ویتامین A، C و  پتاسیم  و آنتی اکسیدان است. از همین رو در درمان زردی بسیار مفید است. همچنین این میوه خون را تصفیه می‌کند و باعث دفع مواد سمی از بدن می‌گردد. اگر پس از مصرف این میوه نوزاد دچار استفراغ و اسهال شد، بلافاصله مصرف آن متوقف گردد و نوزاد توسط پزشک چکاپ شود. این میوه را مادر شیرده می‌تواند هم به صورت خام و هم به صورت دمنوش چای و آلبالو مصرف کند تا از طریق شیر به نوزادش منتقل گردد.

آلبالو در زردی
تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

6- نارنگی

نارنگی خواصی دارد که به افزایش فعالیت آنزیمی کبد کمک می‌کند، هر چه کبد فعال‌تر باشد بیلی‌ روبین موجود در خون را که باعث زردی شده است راحت‌تر دفع می‌کند. مصرف این میوه توسط مادر ویتامین A و C کافی را از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌کند. این میوه از جمله میوه های مفید برای زردی نوزاد است و مصرف آن برای مادران شیرده به شدت توصیه می‌شود.

نارنگی
تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

7- لیموشیرین

افزایش تعداد دفعات شیردهی در کاهش زردی نوزاد نقش مهمی دارد، پس مصرف مواد غذایی که شیر مادر را افزایش می‌دهد و ویتامین‌ها و مواد مفید را در شیر ایجاد می‌کند بسیار کمک کننده است. لیموشیرین هم یکی از میوه‌هایی است که باعث افزایش شیر مادر می‌شود و منبع تامین ویتامین  C است.

لیموشیرین خاصیت پاکسازی و تصفیه کنندگی کبد را هم دارد.

لیمو شیرین در درمان زردی

8- سیب ترش

سیب ترش منبع سرشار از ویتامین است و طبع سردی دارد. همچنین یک آنتی اکسیدان، حاوی پتاسیم و سرشار از فیبر است. این میوه به سلامت کبد، بهبود عملکرد آن و بهبود هضم غذا کمک می‌کند.

مصرف این میوه با پوست توصیه می‌شود.

سیب ترش در زردی

9- لیموترش

لیمو ترش هم یک آنتی اکسیدان است و کبد را سم زدایی می‌کند و در دسته میوه های مفید برای زردی نوزاد قرار می‌گیرد. آنچه که به درمان زردی در مدت کوتاهی کمک می‌کند بهبود عملکرد کبد است، پس مصرف هر میوه یا مواد غذایی که به سلامت آن کمک کند مفید است.

لیمو ترش در زردی

10- انار

انار میوه‌ای با طبع سرد است که سرشار از آنتی اکسیدان می‌باشد. این میوه از آسیب به سلول‌ها جلوگیری می‌کند. هرچه انار ترش‌تر باشد طبع سردتری دارد.

انار برای زردی نوزاد

میوه‌های مضر در زردی

در مقابل میوه‌ها و مواد غذایی که برای درمان زردی مفید است، میوه‌هایی وجود دارد که مصرف آن‌ها در این دوره ممنوعیت دارد و نه تنها به درمان آن کمکی نمی‌کند بلکه می‌تواند مضر هم باشد و زردی را افزایش دهد. به طور کلی میوه‌هایی که طبع گرمی دارند برای زردی مفید نیستند.

در آخر توصیه می‌کنیم برای داشتن یک رژیم غذایی موثر در کاهش زردی نوزاد این مطلب را بخوانید: تغذیه مادر برای زردی نوزاد

نتیجه گیری

برای درمان زردی با هرگونه موادغذایی، میوه و سبزیجات ابتدا حتما با پزشک مشورت نمایید تا مطمئن شوید مصرف هر یک از آن‌ها باعث بروز حساسیت در نوزاد نشده و زردی را افزایش ندهد.

همه میوه‌هایی که ذکر کردیم بهتر است توسط مادر مصرف شود و نوزاد به جز شیر مادر تغذیه‌ایی نداشته باشد.

چه میوه هایی برای زردی نوزاد خوب است؟

چه میوه هایی برای زردی نوزاد بد است؟

آیا آب انار برای زردی نوزاد خوب است؟

6 پاسخ

  1. سلام و وقت بخیر، انبه دارای آنزیم های گوارشی فراوان هست و از لحاظ گوارشی می‌تونه مفید باشه، اما ممکنه بروز حساسیت در نوزاد بشه و بهتره مادر شیرده خیلی مصرف نکنه، بنابراین این میوه را برای درمان زردی نوزاد خیلی توصیه نمی‌کنیم.

 1. من دارم اب اناناس مصرف میکنم ایا تاثیری دارد؟چون گفته بودید میوه های گرمی برای نوزاد مفید است

  1. سلام، آب آناناس قبل از 6 ماهگی برای نوزاد ممنوع هست، همچنین چون طبع گرمی دارده بهتره استفاده نشه و میوه‌هایی با طبع سرد مصرف بشه.

 2. سلام وقت بخیر،یه سوالی داشتم آب هندوانه یا خود هندوانه هم برای زردی نوزاد مفیده؟

  1. سلام وقت بخیر… در برخی تحقیقات از تاثیر مفید هندوانه و آب هندوانه صحبت شده، چرا که موجب افزایش ادرار و حلالیت بیلی روبین اضافی هست.
   با این حال بهتره قبل از مصرف در این دوران، با پزشک خودتان مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *