آشنایی با خواص عناب برای زردی نوزاد

عناب برای زردی نوزاد

آیا عناب برای زردی نوزاد خوب است؟ راجع به تاثیر عناب بر زردی نوزاد چه می‌دانید؟ برای درمان این بیماری راهکارهای فراوانی ارائه شده است؛ اما یکی از انواع روش‌های درمان خانگی زردی نوزاد، دادن عناب به نوزاد است. از دیرباز راجع به خواص عناب برای زردی صحبت شده است؛ ما نیز در این مقاله به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که میوه‌ی عناب تا چه اندازه و در چه شرایطی می‌تواند در درمان این بیماری موثر عمل کند. ضمنا به بررسی خواص عناب برای زردی نوزادان و طریقه مصرف آن بپردازیم. اگر دوست دارید راجع به رابطه عناب و زردی نوزاد بدانید، لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

برای اجاره دستگاه زردی نوزاد در کرج می‌توانید با کارشناسان و متخصصان کرج بی بی ارتباط بگیرید.

 

عناب و خواص آن

عناب یکی از میوه‌های مفید برای زردی نوزاد که خاصیت دارویی داشته و نام دیگر آن خرمای چینی و یا خرما قرمز است. این میوه قرمز رنگ و کروی است و از طعم شیرین و لذت بخشی برخوردار است. عناب  به واسطه فواید بالایی که دارد به صورت خشک، پودری، عصاره و یا جوشانده مورد استفاده قرار می گیرد.

عناب میوه ای کروی با طعم شیرین است

اگر درخت آن را ببینید متوجه می شوید که برگ ریز است و بومی مناطق خشک و گرمسیری است. در صورت شرایط مناسب آب و هوایی، ارتفاع این درخت تا ده متر نیز می‌رسد. مبدا این میوه چین و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا است اما در حال حاضر در تمام نقاط دنیا رشد می‌کند. در ایران این محصول در مناطق مختلف کشور کشت می‌شود؛ اما میزان تولید آن در استان خراسان جنوبی بیشتر از سایر مناطق است و از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد.

درخت عناب در مناطق گرمسیر می روید

این میوه برای لاغری بسیار مفید است؛ چرا که فیبر و پروتئین فراوان و کالری کمی دارد؛ همچنین سرشار از مواد معدنی و ویتامین است به طوری که از منابع عظیم ویتامین‌های C، A، B6، کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم است. علاوه بر این‌ها حاوی مقادیر زیادی از پلی فنول‌ها و کارتنوئیدها (نوعی از آنتی اکسیدان‌ها) است و تاثیر بسزایی در سلامتی دارد. عناب دارای خواص بسیاری است؛ از جمله‌ی آن عبارتند از:

 • کاهش التهاب
 • درمان یبوست
 • درمان کمر درد
 • کاهش استرس
 • درمان سنگ مثانه
 • خواص ضد سرطان
 • بهبود عملکرد قلب
 • تقویت استخوان‌ها
 • بهبود سلامت پوست
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • درمان زخم معده و ورم روده
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
 • بهبود کیفیت خواب و درمان کم‌خوابی
 • رشد استخوان‌ها و دندان‌های کودک

خواص عناب برای زردی نوزاد

یکی از بیماری‌های شایع در روزهای نخست تولد نوزادان، بیماری زردی است و همانطور که می‌دانیم دلیل عمده بروز این بیماری، افزایش سطح بیلی روبین خون می‌باشد. تا زمانی که این ماده تجزیه و از بدن دفع نشود، علائم این بیماری رفع نخواهد شد.  این میوه به پاکسازی کبد نوزاد از سطوح بالای بیلی روبین کمک کرده؛ در واقع به کمک عناب، بیلی روبین اضافی از طریق ادرار و مدفوع خارج می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: زردی نوزاد چیست و با چه علائمی بروز می کند؟

عناب از میوه های مفید برای زردی نوزاد است

به نقل از Brieflands انواع مختلفی از گیاهان برای درمان زردی نوزاد در سنین مختلف استفاده می‌شود؛ که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آرد جو، عناب و کاسنی نام برد. علاوه بر این مصرف آب انار هم تاثیر بسزایی در کاهش زردی نوزاد دارد و به شدت توصیه می‌شود. 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: تاثیر عرق کاسنی برای زردی نوزاد

 

همانطور که قبلا اشاره کردیم یکی دیگر از خواص عناب برای نوزاد دفع بیلی روبین از بدن وی است؛ در واقع به دلیل خواص ملینی و مدر بودن، این افزایش دفع بیلی روبین اتفاق می‌افتد. در نهایت می‌توان گفت مصرف عصاره گیاه عناب با افزایش تعداد دفعات مدفوع و ادرار نوزاد، می‌تواند موجب دفع بیلی‌ روبین و درمان زردی نوزاد باشد.

در مطالعه‌ی اخیری که انجام شده به نقل از سایت SID، تعداد 121 نفر از نوزادانی که به دلیل زردی بستری بودند، انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه مورد (63 نفر) و شاهد (58 نفر) تقسیم شدند. به نوزادان گروه مورد از عصاره گیاه عناب 1 سی سی به ازای هر کیلوگرم وزن نوزاد و هر روز سه نوبت به صورت خوراکی داده شد؛ ضمن این کار درمان فتوتراپی نیز انجام شد. این در حالی بود و نوزادان گروه شاهد فقط با روش فتوتراپی درمان شدند. میزان بیلی روبین سرم در هنگام بستری و در طی مدت زمان بستری، هر روز دو مرتبه اندازه گیری  شد.

درمان زردی نوزاد با عصاره عناب

نتایج این تحقیق نشان داد اختلاف آماری معنی داری بین دو گروه مورد و شاهد قبل و بعد از مداخله وجود دارد؛ همچنین کاهش معنی داری در تعداد روزهای بستری در بیمارستان و افزایش دفع مدفوع و ادرار نوزادان گروه مورد نسبت به گروه شاهد مشاهده شد.در نهایت این مطالعه نشان داد که مصرف عصاره گیاه عناب با افزایش تعداد دفعات مدفوع و ادرار نوزاد می‌تواند موجب دفع بیلی روبین شده و در درمان زردی نوزادی موثر باشد.

طریقه مصرف عناب برای زردی نوزاد

عناب در زردی نوزاد باید توسط مادر مصرف گردد؛ اما در شرایطی خاص و با تشخیص پزشک دادن عناب به نوزاد برای زردی منعی ندارد. در این شرایط عناب را می‌توانید به چند طریق به نوزاد بدهید که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

عناب تازه می‌توان میوه عناب را له کرد و کمی از آن را به دهان نوزاد زد؛ به خاطر داشته باشید عناب مصرفی باید باکیفیت و تازه باشد. حتما قبل از خرید به شفافیت، سلامت پوست و اندازه درشت عناب دقت کنید.
عصاره عناب می‌توان عصاره عناب را با آب رقیق کرد و به اندازه 10 الی 20 میلی‌لیتر به نوزاد داد.
دمنوش عناب می‌توان 10 گرم عناب را در آب جوش ریخت و به صورت دمنوش به میزان 100 الی 200 میلی‌لیتر به نوزاد داد.

عوارض عناب

معمولا عناب عوارض خاصی ندارد؛ اما در صورت استفاده‌ی بی‌رویه ممکن است سبب بروز عوارض زیر شود:

 • التهاب
 • سردرد
 • اسهال
 • اضطراب
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • بی‌خوابی

دمنوش عناب یکی از روش های مصرف این میوه است.

مقدار مصرف عناب برای زردی نوزاد

در صورت تجویز عناب توسط پزشک، مقدار مصرف آن نیز برحسب وزن نوزاد تعیین می‌شود؛ اما مادران شیرده در صورت عدم حساسیت به عناب می‌توانند روزانه بین 10 الی 20 عدد عناب تازه مصرف کنند. همچنین با مشورت پزشک می‌توان روزی سه مرتبه به میزان یک میلی لیتر عصاره عناب به نوزاد خوراند.

موارد منع مصرف عناب

عناب به دلیل داشتن مقادیر زیادی از ویتامین K، در لخته شدن خون تاثیر بسیار زیادی دارد؛ به همین علت این میوه در افراد و مادران شیردهی که داروی انعقاد خون مصرف می‌کنند، منع مصرف دارد و توصیه نمی‌شود.

نکات مهم استفاده از عناب برای زردی نوزاد

به نکات زیر در مصرف عناب در زردی نوزاد توجه ویژه نمایید:

 • در صورت استفاده از عصاره عناب، آن را به خوبی با آب رقیق کنید.
 • در مصرف عناب زیاده روی نکنید زیرا موجب اسهال و استفراغ می‌شود.
 • مصرف عناب را از مقدار کم شروع کنید و در صورت نیاز به تدریج افزایش دهید.
 • پیش از مصرف عناب حتما با پزشک مشورت نمایید و از مصرف خودسرانه آن بپرهیزید.
 • در صورت مشاهده هرگونه عوارض و مشکلی در نوزاد مصرف عناب را قطع نموده و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
 • اطمینان از کیفیت و تازگی عناب و توجه به شکل ظاهری آن یکی از نکات مهم استفاده از میوه برای نوزاد است؛ بنابراین قبل از خرید به شفافیت و سلامت پوست و اندازه درشت عناب دقت کرده و از خرید عناب‌های خیلی چروکیده خودداری کنید.

از مصرف عناب بسیار چروکیده خودداری شود.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی عناب، خواص آن و تاثیر آن در زردی نوزاد پرداختیم. همانطور که اشاره شد عناب به دلیل خواص ملینی در دفع بیلی روبین از بدن نوزاد تاثیر بسیار زیادی دارد؛ اما مصرف خودسرانه‌ی آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. این میوه به اشکال مختلفی مانند دمنوش، پودری، عصاره و یا خود میوه مصرف می‌شود؛ ضمنا مصرف آن در شیردهی برای نوزاد، باید حتما با نظر پزشک متخصص باشد.

 

2 پاسخ

  1. با سلام و وقت بخیر
   تاثیرات مثبت عناب برای زردی نوزاد در بسیاری از مقالات علمی تاییده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *