خواص آب انار برای زردی نوزاد

آب انار برای زردی نوزاد

آیا آب انار برای زردی نوزاد خوب است؟ تاثیر آب انار بر زردی نوزاد چیست؟ این مقاله را با طرح این سوالات شروع می‌کنیم؛ چرا که تاثیر آب انار و اهمیت تغذیه‌ی مادر یکی از موضوعاتی است که در زمان بروز این بیماری توسط والدین نوزاد مطرح می‌شود. تاثیر و امکان درمان زردی نوزاد با انار به عوامل مختلفی از جمله درجه‌ی زردی نوزاد، شدت و علائم آن و کیفیت تغذیه‌ی مادر در دوران شیردهی دارد. در این مقاله قصد داریم به تفصیل راجع به انار و زردی نوزاد صحبت کنیم؛ لطفا با ما همراه باشید.

 

برای اجاره‌ی دستگاه زردی نوزاد در کرج، می‌توانید با متخصصان و کارشناسان کرج بی‌بی تماس حاصل فرمایید.

میوه های مفید در درمان زردی نوزاد

به نقل از Medical News Today همه میوه‌ها و سبزیجات حاوی سطحی از مواد مغذی مفید برای کبد هستند؛ اما برخی از انواع آنها به ویژه برای بیماری های کبد مفید هستند. همچنین آن‌ها حاوی آنتی اکسیدان‌ها و فیبر فراوانی هستند که می‌توانند به کاهش آسیب کبد در طول متابولیسم و ​​تسهیل هضم کمک کند.

تحقیقات نشان داده میوه‌های انتخاب شده در رژیم غذایی مادران شیرده، باید غنی از ویتامین C باشند. این مواد غذایی از نظر طب سنتی اغلب طبع سرد و طعم ترش دارند و می‌توانند منبع مناسبی برای درمان و رفع علائم زردی در نوزادان باشند. از جمله‌ی این میوه‌ها می‌توان به انار، آلبالو، خیار، هندوانه، سیب سبز، پرتقال، لیمو ترش، نارنگی، لیمو شیرین، زردآلو، بلوبری، گریپ فروت، کدو حلوایی و آووکادو اشاره کرد. 

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

 

پزشکان همواره بر اهمیت تغذیه‌ی مادر و استفاده از مواد غذایی مفید در رژیم غذایی او برای درمان درجات خفیف زردی نوزاد، تاکید می‌کنند. همه‌ی ما بر این باوریم که نوزاد با تغذیه‌ از شیر مادر، تمامی عناصر غذایی مختلف در ترکیبات شیر او را دریافت می‌کند؛ در واقع می‌توان گفت تغذیه‌ی مادر در زمان زردی نوزاد بسیار مهم است. مادران هر آنچه در طول شبانه روز می‌خورند، در عصاره‌ی شیرشان نمایان شده و در نتیجه می‌تواند پس از شیردهی در بدن نوزاد نیز بروز نماید.

اهمیت تغذیه ی مادر در زمان زردی نوزاد

 

بنابراین شیردهی منظم به نوزاد یکی از بهترین و موثرترین شیوه‌های درمان خانگی زردی نوزاد است؛ مصرف برخی مواد غذایی و میوه‌ها موجب افزایش شیر مادر و افزایش طبع سرد آن می‌شوند. همانطور که می‌دانیم طبع شیر سرد است؛ بنابراین با شیردهی مکرر و منظم به نوزاد، دفع او نیز بیش‌تر خواهد شد. در این شرایط شاهد کاهش علائم زردی نوزاد، دفع بیلی روبین اضافی خون و درمان زردی در بدن نوزاد خواهیم بود.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: تغذیه مادر برای زردی نوزاد

 

لازم به ذکر است نوزادان تازه متولد شده باید 8 تا 12 بار در طول روز از شیر مادر تغذیه شوند؛ در صورتی که شیر مادر کم باشد، می‌توان با مشورت پزشک متخصص در دفعات کم از شیر خشک استفاده کنید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی

میوه های مفید برای درمان زردی نوزاد

 

آب انار برای زردی نوزاد

انار یکی از میوه‌های مفیدی است که برای کمک به کاهش زردی نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب انار منبع غنی از آنتی اکسیدان‌های فراوان بوده و در کاهش فرآیند اکسیداسیون در بدن موثر است؛ همچنین حاوی ویتامین‌های K، C، پتاسیم و فیتوشیمیکال‌هایی مانند فلاونوئیدها و پلی فنل‌ها می‌باشد و به افزایش سیستم ایمنی نوزاد کمک می‌کند.

خواص آب انار برای زردی نوزاد

این میوه طبع سرد دارد و هرچه ترش‌تر باشد، سردتر و خشک‌تر خواهد بود. یکی از اولین و بارزترین خواصی که از آب انار به خاطر داریم، خون سازی و کمک به تصفیه‌ی خون می‌باشد. از طرفی همانطور که می‌دانیم بیماری زردی نوزاد در اثر تجمع بیلی روبین در خون و عدم کارکرد مطلوب کبد نوزاد در روزهای ابتدایی تولد، رخ می‌دهد.

تمامی نوزادان تازه متولد شده به غیر از شیر مادر، امکان تغذیه به روش دیگری را ند‌ارند؛ بنابراین  با گنجاندن انار یا آب انار در رژیم غذایی مادر، می‌توان به کاهش علائم زردی نوزاد کمک کرد. بهتر است مصرف آب انار یک ساعت قبل یا بعد از غذا باشد تا تاثیر شگرف آن در درمان زردی بروز پیدا کنم.

 نوشیدن آب انار توسط مادر شیرده
خواص آب انار برای زردی نوزاد

به خاطر داشته باشید استفاده از این روش برای درمان زردی، در درمان علائم خفیف زردی نوزاد موثر است و در صورتی که زردی نوزاد شدید باشد، تاثیر معنی داری نخواهد داشت. در این شرایط  نوزاد هر چه سریع‌تر به درمان‌های جدی نیاز دارد که با نظر پزشک متخصص باید به آن پرداخته شود. تحقیقات نشان داده استفاده از آب انار در درمان زردی نوزاد، اغلب در کنار سایر روش‌های درمانی مانند فتوتراپی موثر است؛ که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. 

به نقل از National Library of Medicine محققان دریافته‌اند که عصاره‌ی غلیظ آب انار بر کاهش سطح بیلی روبین در نوزادان بستری شده در بیمارستان طی دوره‌ی 48 ساعت بعد از مصرف شیر مادر، دیده شده است؛ همچنین موجب کاهش مدت زمان بستری بودن نوزادان در بیمارستان و افزایش تسریع در ترخیص آن‌ها شده است. در این نوزادان سطح بیلی روبین پس از گذشت دو روز از زمان مرخص شدن، به طور معنی داری کمتر بوده است.

استفاده از فتوتراپی و عصاره آب انار برای درمان زردی نوزاد
خواص آب انار برای زردی نوزاد

در نهایت آن‌ها نتیجه گرفتند که نوزادانی که مادرانشان از عصاره‌ی غلیظ آب انار استفاده کرده‌اند در مقایسه با گروه شاهد، سطح بیلی روبین خون آن‌ها همزمان با درمان فتوتراپی کمتر بوده، در نهایت پاسخ بهتری طی دوره‌ی درمان دریافت کرده‌اند.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: اجاره دستگاه فتوتراپی و درمان زردی نوزاد 

ضرر آب انار برای زردی نوزاد

پزشکان متخصص می‌گویند مصرف آب انار به طور مستقیم به نوزاد موجب رقیق شدن خون و افزایش خطر خونریزی داخلی در وی می‌شود؛ چرا که سیستم گوارشی نوزادان تازه متولد شده بعد از تولد، هنوز کامل نشده و قابلیت هضم هیچ گونه ماده‌ی غذایی به جز شیر ندارد. 

ممنوعیت مصرف اب انار توسط نوزاد
خواص آب انار برای زردی نوزاد

نوزاد تا پایان شش ماهگی فقط مجاز به تغذیه از شیر مادر و ویتامین A و D است؛ بنابراین نباید به جز این دو مورد، از ماده‌ی غذایی دیگری تغذیه کند. در صورت تغذیه‌ی نوزاد با غذا و میوه‌های اسیدی، امکان ایجاد بثورات و زخم‌های دردناک در اطراف دهان وجود دارد؛ بنابراین خوراندن آب انار به طور مستقیم به نوزاد ممنوع است. 

مخلوط آب انار و گیاهان دارویی

در برخی موارد طب سنتی جهت غنی‌تر شدن آب انار، مخلوط آن با برخی گیاهان دارویی مثل خاکشیر، گزانگبین، شیر خشت، ترنجبین، شاه تره و زرشک را، توصیه کرده است؛ بنابراین مادر می‌تواند آب انار را با گیاهان دارویی مذکور ترکیب و میل کند.

امکان مخلوط آب انار با گیاهان دارویی
خواص آب انار برای زردی نوزاد

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: آیا ترنجبین برای زردی نوزاد خوب است؟

 

فواید مفید آب انار برای زنان باردار

انار علاوه بر درمان زردی نوزاد، برای افزایش انرژی بدن، رفع التهاب معده، درمان کم خونی، درمان اسهال، بواسیر و آرتریت بسیار مفید است. در دوران بارداری، هر چقدر یک مادر باردار دارای خون بیشتر و سالم‌تری باشد مسلما با عوارض کم‌تری می‌تواند دوران بارداری را سپری کند؛ زیرا نیاز یک زن حامله به خون در دوران بارداری بیش‌تر خواهد بود و کمبود آن می‌تواند مشکلاتی را برای مادر باردار یا جنین او ایجاد کند. 

انار در صورتی که با دانه‌ مصرف شود، خاصیت ضد یبوستی دارد و از این نظر هم برای زنان بارداری که دچار یبوست در دوران بارداری می‌شوند، یک میوه مفید به شمار می‌رود. به علاوه از دانه‌ی آن برای حل کردن سنگ کلیه و مثانه استفاده می‌شود.

خواص آب انار برای مادران باردار
خواص آب انار برای زردی نوزاد

در جدول زیر به برخی دیگر از خواص مفید انار در زنان باردار نیز صحبت شده است؛ که توجه‌تان را به آن جلب می‌کنیم: 

آب انار یک ماده ضد افسردگی است. مصرف آن به مادرانی بارداری که دچار افسردگی شده‌اند، توصیه می‌شود.
آب انار شیرین ادرار آور است. از این رو نوشیدن آن، برای درمان عفونت و بیماری‌های مجاری ادراری توصیه می‌شود.
آب انار برای کاهش فشار خون مفید می‌باشد. در درمان زنان باردار مبتلا به فشار خون هستند، موثر عمل می‌کند.
آب انار خاصیت ضد التهابی دارد. از این خاصیت برای جلوگیری از التهاب مفاصل و تحلیل رفتن غضروف‌ها در زنان باردار می‌توان بهره جست.
آب انار حاوی پتاسیم فراوان است. نقش موثری در جلوگیری یا کاهش ورم دوران بارداری خواهد داشت.

 

کلام آخر

قبل از انجام هر گونه اقدامی در رابطه با درمان زردی نوزاد، ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید. سپس با توجه به درجه‌ی زردی نوزاد، می‌توان نسبت به درمان‌های خانگی و بهبود علائم زردی به کمک تغذیه‌ی مادر و شیر او اقدام کرد. مصرف آب انار توسط مادر در دوران زردی نوزاد و سپس شیردهی به وی، می‌تواند در کاهش مدت زمان زردی و استفاده از روش‌هایی همچون فتوتراپی موثر عمل کند.

6 پاسخ

  1. سلام، وقت بخیر
   خیلی ممنون، سپاس از همراهی تون

 1. پس آب انار رو نوزاد نخوره؟ اگر قبل از دونستن این موضوع به نوزاد آب انار داده باشیم، باید چیکار کنیم؟

  1. با سلام و وقت بخیر…
   در این شرایط بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه شود.

 2. غیر از آب انار چه میوه ی دیگه ای برای زردی نوزاد مفیده؟ لطفا راهنمایی کنید… ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *