انواع روش های درمان خانگی زردی نوزاد

درمان خانگی زردی نوزاد

درمان خانگی زردی نوزاد روشی است که هنگام پایین بودن درجه‌ی زردی نوزاد از آن استفاده می‌‎شود. زردی نوزاد (neonatal jaundice) یک وضعیت رایج و معمو‌لا بی‌خطر در نوزادان تازه متولد شده است که به دلیل افزایش غلظت بیلی روبین در خون و ناتوانی کبد نارس نوزاد در دفع آن، بروز پیدا می‌کند. زرد شدن پوست و سفیده‌ی چشم‌ها از علائم این بیماری بوده و در واقع می‌توان گفت اکثر نوزادان سالم، زردی فیزیولوژیکی (طبیعی) را دارند.بنا به شرایط نوزاد و درجه‌ی زردی او، با نظر پزشک متخصص درمان نوزاد ممکن است به جای بیمارستان، در منزل صورت گیرد. این شیوه‌ی درمانی اغلب شامل چندین روش است که در این مقاله می‌خواهیم به تفصیل راجع به آن بگوییم؛ لطفا تا انتهای مقاله خواص آب انار برای زردی نوزاد ما را همراهی کنید.

 

برای اجاره‌ی دستگاه فتوتراپی در کرج می‌توانید با کارشناسان و متخصصان کرج بی‌بی ارتباط داشته باشید.

زردی نوزاد

زردی نوزاد به خودی خود یک بیماری نیست؛ زیرا همانطور که اشاره کردیم اندام کبد در نوزادان تازه متولد شده، نارس است و توانایی متابولیزه کردن بیلی روبین اضافی را که ناشی از تجزیه‌ی گلبول‌های قرمز خون می‌باشد، ندارد. لازم به ذکر است این شرایط موقت است و پس از چند روز، کبد نوزاد به مرور زمان تکامل می‌یابد؛ بنابراین توانایی لازم برای دفع مقدار بیلی روبین اضافی از بدن فراهم خواهد شد.

در صورتی که درجه‌ی زردی نوزاد بالا باشد، به تشخیص پزشک اقدامات درمانی خاص مثل تعویض خون در بیمارستان برای درمان صورت خواهد گرفت؛ اما در صورتی که نوزاد درجات پایین زردی را تجربه کند، می‌توان روند درمان وی را در منزل و با روش‌های خانگی پیش گرفت.

درمان زردی نوزاد در منزل
انواع روش های درمان خانگی زردی نوزاد

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: زردی نوزاد چیست و چه علائمی دارد؟

 

درمان خانگی زردی نوزاد

درمان خانگی زردی نوزاد، مزیت‌های فراوانی دارد. یکی از بهترین مزایای این روش آرامش خاطر سایر اعضای خانواده در کنار نوزاد است؛ چرا که طبق دستورات پزشک روند درمانی نوزاد از منزل رصد و بررسی می‌شود. همراهی و تماس فیزیکی مادر و نوزاد از مهم‌ترین فواید درمان زردی نوزاد در منزل است. در این شرایط بنا به درجه‌ی زردی نوزاد، شدت آن و تشخیص پزشک ممکن است روش‌های مختلفی از درمان خانگی زردی نوزاد به کار گرفته شود که در ادامه به آن‌ اشاره می‌کنیم:

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: درجه زردی نوزادان

درمان زردی نوزاد با شیردهی منظم

یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان خانگی به عقیده‌ی پزشکان، شیردهی منظم به نوزاد است. مصرف میوه و مواد غذایی با طبع سرد منجر به افزایش شیر مادر می‌شود. همانطور که می‌دانیم طبع شیر سرد است؛ بنابراین با شیردهی مکرر و منظم به نوزاد، دفع او نیز بیش‌تر می‌شود. در این شرایط شاهد کاهش علائم زردی نوزاد، دفع بیلی روبین اضافی خون و درمان زردی در بدن نوزاد خواهیم بود.

اهمیت شیردهی منظم به نوزاد
انواع روش های درمان خانگی زردی نوزاد

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: تاثیر میوه ها در درمان زردی نوزاد

 

بنابراین تغذیه نوزاد از این طریق، موجب تصفیه‌ی خون و دفع بیلی روبین از راه ادرار و مدفوع خواهد شد. نوزادان تازه متولد شده باید 8 تا 12 بار در طول روز از شیر مادر تغذیه شوند. در صورتی که شیر مادر کم باشد، می‌توان با مشورت پزشک متخصص در دفعات کم از شیر خشک استفاده کنید.

اهمیت دادن شیر خشک به نوزاد در مواقع لازم
انواع روش های درمان خانگی زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد با دستگاه فتوتراپی

فتوتراپی یکی از روش‌های درمان زردی می‌باشد که در منزل به راحتی قابل اجراست. این روش از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین راه‌های درمان این بیماری بوده و در واقع  با خیال راحت می‌توان از اشعه‌ی آبی دستگاه‌های مختلف زردی نوزاد جهت درمان سریع‌تر بیماری استفاده کرد. امروزه می‌توان با اجاره‌ی دستگاه زردی نوزاد در منزل به راحتی و برای مدت زمان مشخص از آن استفاده نمود.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: دستگاه زردی نوزاد چیست و چگونه عمل می‌کند؟

 

جهت شروع به کار، لامپ‌های دستگاه را روشن کنید؛ پس از بستن چشم نوزاد با چشم بند مخصوص فتوتراپی و پوشاندن دستگاه تناسلی وی، او را مقابل نور دستگاه فتوتراپی قرار دهید. به این ترتیب اشعه آبی دستگاه، به شکسته شدن بیلی روبین اضافی و دفع راحت آن از بدن نوزاد کمک خواهد کرد.

درمان زردی نوزاد با فتوتراپی
انواع روش های درمان خانگی زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد به کمک نور خورشید

یکی از روش‌های درمانی خانگی زردی نوزاد، قرار دادن وی به مدت 1 الی 2 ساعت در معرض نور آفتاب می‌باشد؛ اما در بیش‌تر مواقع این روش به دلیل احتمال سوختگی در پوست لطیف کودک توصیه نمی‌شود.در نظر داشته باشید در صورت استفاده از این روش، بهتر است قبل از ساعت 8 صبح یا قبل از غروب آفتاب به مدت 1 الی 2 ساعت نسبت به قرار دادن نوزاد در مقابل نور خورشید اقدام کنید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: نور خورشید در زردی نوزاد چه تاثیری دارد؟

 

درمان زردی نوزاد با پتوی فتوتراپی

اخیرا برخی پتوهای مخصوص جهت درمان زردی نوزاد وجود دارد که به کمک آن، زردی نوزاد در ساعات ابتدایی به سرعت کاهش پیدا می‌کند. قیمت مناسب، متحرک و مقرون به صرفه بودن از جمله ویژگی‌های این پتوها است که می‌تواند درجات زردی نوزاد را کاهش دهد. پتوی فتوتراپی یا Biliblanket یک بستری نوری و قابل انعطاف است که اخیرا برای درمان زردی نوزاد به کار گرفته می‌شود؛ کاربرد این وسیله در منزل برای والدین بسیار آسان بوده و آموزش‌های ساده‌ای برای کار با آن توسط پرسنل درمانی و متخصصین ارائه می‌شود.

درمان زردی نوزاد به روش پتوی فتوتراپی
انواع روش های درمان خانگی زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد با طب سنتی

در طب سنتی استفاده از گیاهان دارویی جهت درمان بیماری‌های مختلف کاربرد‌های فراوانی دارد. یکی از بیماری‌هایی که طب سنتی برای درمان آن راه حل ارائه داده، زردی نوزادان می‌باشد. شیرخشت و ترنجبین که از معروف‌ترین و موثرترین گیاهان دارویی برای از بین بردن زردی نوزادان هستند و از آن‌ها در تغذیه‌ی مادر می‌توان استفاده کرد؛ همچنین در مواردی استفاده از عرقیاتی همچون کاسنی و شاه تره جهت شست و شوی دست و پای نوزاد توصیه شده است.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: عرق شاه تره برای زردی نوزاد

 

علاوه بر این در برخی منابع از تاثیر عصاره‌ی عناب و یا پاشیدن آرد جو بر بدن نوزاد به جز صورت و دور ناف به طور همزمان با  نور درمانی صحبت شده است. نکته‌ی مهمی که قبل از هر اقدامی باید به آن توجه داشت، این است که روشی انتخابی برای کنترل و درمان این بیماری باید حتما با نظر پزشک متخصص و یا اطبای طب سنتی باشد.

درمان زردی نوزاد با دارو

در برخی شرایط درمان دارویی زردی نوزاد در منزل استفاده و یکی از راهکارهای موثر در کنترل پیشرفت علائم آن است. در بین داروهای تجویزی برای زردی نوزاد، بیلی ناستر از موثرترین داروهای شناخته شده است. این قطره از ترکیب دو گیاه دارویی شیرخشت و ترنجبین تهیه شده است و موجب اسهال اسموتیک در نوزاد و در نهایت درمان زردی نوزاد می‌شود؛ فنوباربیتال و کلوفیبرات نیز دو داروی دیگری هستند که با تجویز پزشک ممکن است استفاده شوند.

درمان دارویی زردی نوزاد
انواع روش های درمان خانگی زردی نوزاد

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: درمان دارویی زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد به کمک لامپ های خورشیدی

از لامپ‌های خورشیدی اغلب به عنوان یک جایگزین مناسب برای فتوتراپی می‌توان یاد کرد؛ این روش اغلب با نتایج مطلوب همراه بوده و مقرون به صرفه می‌باشد. جهت اجرای این روش می‌بایست چند لامپ خورشیدی تهیه و در فضای کوچکی روشن کنید؛ سپس نوزاد را در مقابل نور لامپ قرار دهید. اشعه‌ی منعکس شده از لامپ‌ها مشابه با روش فتوتراپی، معمولا منجر به شکست بیلی روبین در بدن نوزاد می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله با روش‌های مختلف درمان خانگی زردی نوزاد آشنا شدیم. نکته‌ی مهمی که در این باره باید به آن اشاره کرد این است که قبل از شروع هر یک از روش‌های درمان‌ خانگی، با پزشک متخصص مشورت شود و در صورت بروز تب و تداوم زردی نوزاد، هرچه سریع‌تر نسبت به تغییر روش درمانی و اقدامات پیشگیرانه در رابطه با تشدید علائم انجام شود.

2 پاسخ

  1. درمان خانگی یعنی چی؟ چطور بفهمیم که میتونیم از این روش برای زردی نوزادمون استفاده کنیم؟

    1. با سلام… درمان خانگی زردی نوزاد اساسا برای درمان زردی نوزاد در درجات خفیف و کم کاربرد دارد.
      با نظر پزشک متخصص میتونید درمان زردی نوزادتون رو در منزل سپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *