آشنایی با قرص فنوباربیتال برای زردی نوزاد

قرص فنوباربیتال برای زردی نوزاد

اخیرا قرص فنوباربیتال برای زردی نوزاد، یکی از روش‌های درمان دارویی این بیماری شناخته شده است. این دارو که اغلب در درجات شدید زردی نوزاد توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود؛ یک داروی ضد تشنج و صرع است. همانطور که احتمالا می‌دانید روش‌های درمان دارویی مختلفی برای زردی نوزاد شناخته شده است؛ در این مقاله قصد داریم به تفصیل راجع به قرص فنوباربیتال، طریقه مصرف و عوارض آن بیش‌تر صحبت کنیم؛ لطفا با ما همراه باشید.

 

برای اجاره دستگاه زردی نوزاد در کرج می‌توانید با کارشناسان و متخصصان کرج بی بی ارتباط بگیرید.

 

انواع درمان دارویی زردی نوزاد

از رایج‌ترین روش‌های درمان زردی نوزاد بنا به صلاحدید پزشک، در وهله‌ی اول استفاده از اجاره دستگاه فتوتراپی در منزل می‌باشد؛ در این شرایط ممکن است در کنار آن از سایر روش‌های درمانی مانند تغذیه با شیر مادر، قطره بیلی ناستر یا سایر روش‌های درمانی ادغام و استفاده شود. درمان دارویی زردی نوزاد یکی از روش‌هایی است که بنا به شرایط جسمی نوزاد و درجه‌ی زردی او می‌تواند به کار گرفته شود. قرص فنوباربیتال، قطره‌ی بیلی ناستر و قرص کلوفیبرات از جمله داروهایی هستند که در این دوران برای درمان زردی نوزاد استفاده می‌شوند؛ در ادامه قصد داریم راجع به طریقه مصرف، مکانیسم اثر و عوارض آن به تفصیل صحبت کنیم.

بیلی ناستر موثرترین داروی درمان زردی نوزاد

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: درمان دارویی زردی نوزاد

 

قرص فنوباربیتال

قرص فنوباربیتال (Phenobarbital) با نام تجاری لومینال جزو داروهای گروه باربیتورات‌ها است و کاربردهای مختلفی در پزشکی دارد؛ یکی از راهکارهای پزشکی برای رفع زردی نوزاد در درجات شدید به شمار می‌رود. این قرص بیش‌تر به عنوان داروی ضد صرع برای کنترل و پیشگیری از تشنج‌ و برخی اختلالات عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنوباربیتال با تاثیر بر مغز و سیستم عصبی مرکزی، از طریق مهار عملکرد سلول‌های عصبی مرتبط با تشنج‌ها به درمان تهوع و تشنج‌ کمک می‌کند.

قرص فنوباربیتال قدیمی‌ترین داروی ضد تشنج محسوب شده و علائم صرع در بزرگسالان و کودکان را کاهش می‌دهد؛ اما اصولا تجویز آن برای کودکان کمتر از ۱۲ سال مورد تایید نمی‌باشد. تجربه ثابت کرده مصرف دارو در این گروه سنی کمتر پیشنهاد شده است؛ چرا که اثرات و عوارض آن در بدن طولانی مدت باقی می‌ماند.

موارد مصرف قرص فنوباربیتال

همانطور که اشاره شد فنوباربیتال برای درمان انواع مختلف صرع به خصوص در کودکان استفاده می‌شود؛ همچنین این قرص در درمان اضطراب، بیش فعالی، اختلال نقص توجه، تشنج‌های تنبیهی در اپی لپسی رفتاری، تشنج‌های حمله‌ای در میگرن و درمان بعضی اختلالات خواب مانند بی‌خوابی و اختلال خواب در کودکان نیز استفاده می‌شود.

مقدار مصرف قرص فنوباربیتال

تاثیرات این دارو حتی اگر یک‌بار در روز مصرف شود، برای مدت طولانی در بدن باقی می‌ماند؛ بنابراین مقدار دارو در خون تقریبا ثابت باقی است. اشکال مختلف فنوباربیتال به صورت قرص و شربت موجود است و جذب آن از راه خوراکی آسان می‌باشد.

قرص فنوباربیتال برای زردی نوزاد

معمولاً در نوزادان مبتلا به زردی فیزیولوژیک نوزادان، دارو تجویز نمی شود؛ با این حال در موارد خاصی از فنوباربیتال که یک محرک متابولیسم بیلی روبین کبدی است، برای افزایش متابولیسم بیلی روبین استفاده شده است. طبق اعلام Neunatal Jaundice Medication مطالعات متعدد نشان داده اند که فنوباربیتال در کاهش میانگین بیلی روبین سرم در هفته اول زندگی موثر است و ممکن است قبل از تولد نوزاد برای مادر یا پس از زایمان برای نوزاد تجویز شود.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: بیلی روبین در زردی نوزاد چه تاثیری دارد؟ 

 

آیا قرص فنوباربیتال برای نوزاد ضرر دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بروز حالت خواب آلودگی در نوزاد، یکی از علائم مصرف قرص فنوباربیتال است؛ این موضوع موجب کاهش تغذیه‌ی نوزاد از شیر مادر می‌شود. در ادامه می‌توان شاهد بود که به دلیل این خواب آلودگی و عدم تغذیه، علائم زردی نوزاد نه تنها درمان نشده بلکه افزایش می‌یابد؛ به خاطر داشته باشید یکی از راهکارهای کاهش زردی، تغذیه‌ی کافی از شیر مادر است.

مصرف قرص فنوباربیتال موجب خواب آلودگی نوزاد می شود.

کیا به بچشون قرص فنوباربیتال دادن؟ کیا با قرص فنوباربیتال زردی نوزادشون خوب شده؟ آیا قرص فنوباربیتال برای زردی نوزاد خوب است؟ سوالاتی از این قبیل اغلب توسط والدین زمانی که نوزاد آن‌ها به این بیماری دچار شود، پرسیده می‌شود. متاسفانه دیده شده برخی پزشکان از فنوباربیتال برای زردی استفاده می‌کنند که مسلم است می‌تواند عوارض زیادی برای نوزاد داشته باشد؛ همانطور که قبلا گفتیم با مصرف این دارو توسط نوزاد، بعضا دیده شده علائم بیماری از بین می‌رود و به هیچ عنوان درمان زردی اتفاق نمی‌افتد.

همانطور که قبلا اشاره کرید قرص فنوباربیتال برای درمان تشنج‌ و برخی اختلالات روانی استفاده شده و مصرف آن به هیچ عنوان برای درمان زردی نوزادان توصیه نمی‌شود. زردی نوزادان ناشی از انبساط ناقص سیستم کبدی است که به طور طبیعی در روزهای اولیه‌ی پس از تولد رخ می‌دهد. اغلب دیده شده زردی نوزادان در صورتی که درجات خفیف داشته باشد، به صورت خود به خودی بهبود یافته و نیاز به درمان دارویی ندارد. در صورت لزوم، روش‌های دیگری مانند فتوتراپی یا در صورت نیاز، درمان دارویی موثر تجویز می‌شود.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: زردی نوزاد چقدر طول می کشد؟

 

در این شرایط اغلب پزشکان به جای قرص فنوباربیتال، از قطره‌ی بیلی ناستر برای درمان زردی نوزاد در درجات ضعیف، استفاده می‌کنند. ضمنا در برخی شرایط نیز با صلاحدید ایشان از عرق کاسنی، شاه تره و ترنجبین نیز می‌توان برای درمان زردی نوزاد استفاده کرد. با توجه به تاثیر شیردهی در درمان زردی نوزاد؛ چنانچه مادر شیر کافی نداشته باشد، می‌توان از شیر خشک برای تغذیه‌ی کمکی نوزاد بهره برد.

تغذیه ی نوزاد از شیر خشک در صورتی که مادر شیر کافی ندارد.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید: عرق شاه تره برای زردی نوزاد

 

مکانیسم اثر فنوباربیتال

مکانیسم عملکرد فنوباربیتال به این شکل است که با اثرگذاری بر روی مغز و سیستم گابا-آمینوبوتیریک اسید در مغز، عملکرد عصبی را تغییر می‌دهد. با این حال چگونگی عملکرد دقیق فنوباربیتال هنوز به طور کامل مشخص نشده است؛ اما احتمالا با افزایش فعالیت گیرنده‌های GABA در مغز، موجب افزایش انتقال پتانسیل عملی گابا در سیناپس‌های عصبی می‌شود.

افزایش پتانسیل عملی GABA موجب کاهش فعالیت عصبی و برقراری فعالیت ضد تشنجی و آرامش بخشی شود. در این بین فنوباربیتال علاوه بر اثر آنتی‌تشنجی، اثرات آرامش‌بخش و خواب‌آوری دارد؛ این دارو در درمان برخی از اختلالات اعصاب و روان نیز استفاده می‌شود. در برخی موارد نیز فنوباربیتال با تاثیر گذاری بر روی مغز عملکرد آن را ضعیف می‌کند و در این شرایط عمده مصرف آن برای ترک اعتیاد می‌باشد.

عوارض قرص فنوباربیتال

طریقه مصرف قرص فنوباربیتال در صورت تجویز باید مطابق با دستور پزشک مصرف شده و از تغییر دوز آن خودداری گردد. بروز خواب آلودگی و افسردگی از عوارض این قرص است. قطع دوز داروی مصرفی نیز نباید بدون دستور پزشک و ناگهانی باشد؛ چرا که در صورت توقف ناگهانی مصرف دارو ممکن است دچار علایمی مانند بی‌خوابی، تحریک‌پذیری و اضطراب شوید. در صورت مصرف دارو به دلیل صرع، قطع ناگهانی آن امکان افزایش بروز تشنج را افزایش می‌دهد. به خاطر داشته باشید فنوباربیتال نباید در پورفیری (یک نوع کم خونی) مصرف شود.

مصرف داروی فنوباربیتال طبق تجویز پزشک

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم قرص فنوباربیتال برای بیماری‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها زردی می‌باشد. اغلب پزشکان و کارشناسان توصیه می‌کنند اگر نوزاد شما دچار زردی شده و نگران آن هستید؛ بهتر است راه‌های دیگری برای کاهش و درمان آن استفاده کنید. اگر شدت بیماری بالا باشد سریع ترین راه درمان اجاره‌ی دستگاه زردی نوزاد است؛ چرا که هم بهبودی بیماری در آن قطعی بوده و هم به هیچ عنوان عوارض خطرناک و خاصی ندارد. درمان با این روش بسیار راحت بوده و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.

 

4 پاسخ

 1. با سلام خسته نباشید
  استفاده از این قرص برای زردی چقدر مرسومه؟

  1. سلام و وقت بخیر
   عموما استفاده از این دارو توصیه نمیشود
   چرا که اغلب عوارض بدی دارد و نسبت به سایر داروهای درمان زردی نوزاد موثر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *